• Könyvajánló

    Jud Meyrin – Lowdeni boszorkányhajsza

    Sziasztok!

    A következő könyv amiről most szó lesz az Jud Meyrin Felföldi Rejtélyek I.  – Lowdeni boszorkányhajsza című műve. 

    Engem már a Rózsakői rejtélyekkel is megvett az írónő amit nemrég olvastam el és írtam is róla itt a blogon. 

    A könyvet előolvasására kaptam, várható megjelenése szeptember közepe lesz. Nagyon megörültem, hogy megkaptam Judittól a könyvet, mert biztos voltam benne, hogy tetszeni fog. És hát igazam is lett.

    A könyv borítója
  • Könyvajánló

    Örkény István

    Sziasztok!

     

     

    Most egy kicsit más jellegű posztot hoztam, ugyanis nem kimondottan könyvet fogok ajánlani, hanem írót.

    Nagyon szeretem Örkény István műveit, oldalakat lehetne írni írói munkásságáról, de arra ott van google. 

    Én inkább azt mondom el most, mit érzek mikor Örkény István novelláit olvasom. Írt ugyan több kisregényt és drámát is, de nekem a novellák illetve az egy perces novellák amik igazán érdekesek. 

    Egy-egy novella elolvasása után van, hogy percekig tudok kifele nézni a fejemből, hogy most mi van? Aztán leesik a tantusz, vagy nem, van hogy újra olvasom. 

    De imádom, hogy ilyen hatással van rám. Elgondolkodtat, tanít, szórakoztat. Groteszk módon mutat be egyszerű élethelyzeteket humorral fűszerezve. Feszültséget kelt bennem, sokszor furcsa érzéseket vált ki belőlem. 

    Mindenkinek ajánlom, hogy legalább egy-két novellát olvasson el tőle. A Magyar Elektronikus Könyvtárban elérhetőek az író művei 🙂

    És itt az egyik ami a napokban nagyon megfogott

    Nápolyi

    „A fiam, a gazember, nem akar beszélni. Nemsokára meglesz kétéves, de annyit, hogy papa is csak kegyes úri jókedvében hajlandó kimondani. Másfelől azonban hibátlanul érti az emberi beszédet, s a legbonyolultabb feladatoknak is játszva a végükre jár. „Eridj ki a konyhába, és mondd meg anyádnak, hogy el kell mennem, adjon ebédet.” Kimegy a konyhába, valamit muzsikál az anyjának, két perc múlva itt az ebéd.

    Az a legingerlőbb a dologban, hogy ő nem tanulja meg a mi beszédünket, de mi az övét igen. Szép lassan rácsalogatott minket az ő kézzel-lábbal, mutogatással kevert tolvajnyelvére. Ha valamit keres s megtalálja, fülsértő í-zéssel sikoltja világgá örömét; ha nem találja, egy hosszan elnyújtott nyee-vel adja tudtunkra bosszúságát, de azt is olyan idegtépő hanggal, mint amikor a porcelántányéron megszalad a kés. Ha szomjas, odacibál a fiókos szekrényhez, ahol tavaly ilyenkor, amikor betegen feküdt, a szacharinos tea állt. Azóta odajárul vízért, s ha megkapta, jóleső hömmentéssel jelzi elégedettségét.

    Gondoltam, ebből elég. S tegnap, mikor csak ketten voltunk idehaza, leültünk szépen a szőnyegre, szemtül szembe, s azt mondtam neki:

    – Most pedig, kedves fiam, beszélgetni fogunk.

    Höm – mondta elégedetten, s biztató tekintetet vetett rám.

    – Nem, fiam – válaszoltam határozottan. – Mi most magyarul fogunk beszélgetni.

    Meglóbáltam egy tízdekás papírzacskót, melyre az Édességbolt címe volt rányomtatva, amitől az ő arckifejezése még barátságosabbá derült, azt a gyanút keltve bennem, hogy titokban nemcsak beszélni, hanem talán olvasni is tud már. Szedtem kifelé a nápolyiszeleteket, s bicskával még apróbb szeletekre szabdaltam őket, akkorára, mint egy mokkacukor. Mesterségemből kifolyólag tudom, hogy a magyar nyelv milyen gazdag szavakban.

    Az elsőt odatartottam az orra elé.

    – Mondd szépen: kérek.

    Kitátotta s becsukta a száját, jelezvén, hogy oda helyeztessék a nápolyi. Én azonban nem az ő szájába tettem a nápolyit, hanem a magaméba, s nagy gusztussal, ropogtatva kezdtem rágcsálni.

    – Nyee! – rikoltott fölháborodásában.

    Megmutattam a második nápolyit.

    – Mondd szépen: kérek.

    Nem mondta. Megettem. Elővettem a harmadikat. Mikor azt is megettem, azt mondta: bebbe, amit még sohasem mondott volt, de nyilván azt jelenti, hogy piszkos zsaroló. A negyedik és az ötödik nápolyi tűnt fel és tűnt el, amikor – a hatodik láttán – egyszerre így szólt:

    – Kéek.

    Drámai pillanat volt. Ha most odaadom a nápolyit, akkor húsz év múlva az ideggyógyászok hipnotikus álomban fogják leszoktatni a raccsolásról. Meglehet, bestiális apa vagyok: a hatodikat is megettem.

    – Csak a grófok raccsolnak, kedves fiam. Mi nem raccsolhatunk, mert a te apád csak egy nyomorult író.

    Vidáman elmosolyodott és így szólt:

    – Író.

    Gyönyörűen mondta. Mint amikor összeroppantunk egy diót, úgy reccsent az az r. Ismerek egy kopasz írót, aki két évre elmenne juhászkutyának, ha egy ilyen r-t ki tudna nyomni magából. Őneki alkalmasint odaadták a nápolyit.

    Most már én is odaadtam. Lassan és látható büszkeséggel rágta, talán mert érezte, hogy ez volt az első falat, amelyért megdolgozott. Megmutattam a következő nápolyit.

    – Mondd szépen: cukor.

    A szóvégi r-t kimondani már férfimunka. Kimondta. Kimondta, hogy kenyér, hogy virág, hogy alma, hogy madár, hogy rocska… Talán egy félóra hosszat csevegtünk kéttagú szavakban; amit mondtam, mondta utánam. Ekkor vérszemet kaptam és így szóltam:

    – Mondd szépen: villamos-végállomás.

    Nézte az én mindent tudó számat, és elkezdte utánaformálni az ő rózsaszínű, puha, szamócalevél nagyságú ajkával e két szót. De ők nem akartak világrajönni, megkapaszkodtak valahol, összegabalyodtak, csak valami alaktalan habarék bukott ki száján. Lehajtotta fejét, és elkezdett sírni. Bennem pedig előötlött valami, valami, amire sohasem gondoltam, amit már régen elfeledtem, s ami soha vissza nem ötlött volna az emlékezetembe, ha sírni nem látom a fiamat – az, hogy amit tudunk, milyen fáradalmak és kínok és töredelmek árán tudjuk. Elszégyelltem magam, kifújtam az orrát, kezébe nyomtam a nápolyis zacskót, és kimentem a szobából. Tíz perc múlva benéztem hozzá, még mindig a földön ült, eszegette a nápolyit, és hüppögött. „

    1955

  • Könyvajánló

    Megyeri Judit – Rózsakői rejtélyek 1.

    Holttest az Ambróziában

     

    Sziasztok!

    Újabb könyvajánlót hoztam nektek, ezúttal romantikus-krimi kategóriában. 

    Először nem igazán tudtam elképzelni együtt a kettőt, főleg mivel imádom a krimit és hát a krimi az krimi, legyen benne nyomozás, hulla meg hasonlók. Voltam ezzel így, én. De aztán Megyeri Judit Rózsakői rejtélyek című könyve egyre többször jött velem szembe. Először kicsit féltem tőle, mert annyira nem vagyok oda a romantikus sztorikért mostanság, de elolvastam a Rózsakő kezdetek című novelláját. Egyből beszippantott az írónő stílusa és egy szuszra el is olvastam a novellát. 

    Következőnek nem volt kétség, hogy most már a könyv lesz a soros.

    https://megyerijudit.blogspot.com/

    A könyvet imádtam. Izgalmas, vicces, romantikus volt egyszerre és mégis nagyon könnyed. Olvasás közben sikerült teljesen kikapcsolnom és a történettel együtt élnem. Az egész regény tele van csavarokkal, és még a csavaron is van egy kis csavar 😀

    Viccet félretéve végig sikerült izgulnom és találgatnom egészen az utolsó oldalig és persze semmi nem úgy volt a végén, mint ahogy én azt kitaláltam menet közben. Így számomra egy olyan érzést és élményt nyújtott, amit Agatha Christie könyveinek végén szoktam érezni. <3

     

    Mind a szereplők, mind a mellékszereplők nagyon jól ki vannak találva. Érdekes személyiségek és szívesen olvasnék még velük történeteket. 

    A krimi és a romantika tökéletes egyensúlyban volt számomra, kezdeti félelmem teljesen alaptalan volt. Egyik sem ment a másik rovására. 

    Nálam maximálisan 5/5 a könyv és mindenkinek szívből ajánlom, mert garantált kikapcsolódást nyújt. 

    A könyv fülszövege:

     “Amikor azzal az emberrel kell összefognod, akitől legjobb lenne távol tartani magad, a következmények beláthatatlanok…

    Flóra házassága romokban, és a katasztrófát azzal tetézi, hogy a munkahelyén is felmond. Valóságos megváltás, mikor az apja hazahívja Rózsakőre, hogy távollétében felügyelje a családi kávézót, az Ambróziát. Ám néhány nap a békés kisvárosban, és Flóra élete ismét fenekestül felfordul. Holttestre bukkan az Ambróziában, és kénytelen a helyi magánnyomozó, Ben segítségét kérni, pedig semmi szüksége egy újabb megbízhatatlan nőcsábászra.

    Ben élete egykor a bulizás és a nők körül forgott, de kimászott a gödörből, megnyitotta magánnyomozó irodáját. Most mégsem úgy mennek a dolgok, ahogy eltervezte. Nem válogathat a megbízások között, pedig Flórát jobb lenne messzire elkerülnie. Közös nyomozásba kezdenek, ami egyre váratlanabb fordulatokat vesz, a kalandok során pedig csak egymásra és kissé bolondos barátaikra számíthatnak.

    Sikerül ép bőrrel megoldaniuk a rejtélyt, ami Rózsakő legmagasabb szintjeire is felgyűrűzik? És vajon hová vezet az egymás iránt érzett szenvedélyük, amit egyre nehezebben tudnak kordában tartani?”

     

    Az írónő oldalát ezen a linken találjátok, nézzetek be hozzá:

    https://www.facebook.com/megyerijudit

     

    Itt pedig blogját, a link a könyvvel kapcsolatos cikkre mutat, ahol egy beleolvasót is találtok, ha még nem sikerült meggyőznöm: 

    https://megyerijudit.blogspot.com/2020/03/holttest-az-ambroziaban-rozsakoi

     

    Több kedvenc részem is volt, de annyira belemerültem, hogy elfelejtettem jelölgetni 😀 de íme az egyik:

    – „I find most of the human race extraordinarily repulsive. They probably reciprocate this feeling.” Bocs, csak angolul tudom, de idevágó idézet, nem gondolod?

    – Az emberi faj legtöbb képviselőjét felettébb visszataszítónak találom. Az érzés valószínűleg kölcsönös – fordította le Flóra meglepetten a szavakat. – Te most tényleg Agatha Christie-t idéztél?

  • Blogbejegyzések,  Versek

    Viharváró

    Várom a vihart, mit régen kettesben néztünk

    A ház teraszán, egy régi széken ültünk.

    A sötétben villám csapott mellénk

    A boltozat mennydörgött felénk.

    A természetet néztük, én kértem

    Szerettem és veled nem féltem.

    Várom a vihart, mert te jutsz róla eszembe

    Az öledbe bújva, dolgos kezed a kezembe

    Az éjszaka fénylik, reng az ég felettem

    Rettegek. Ki van most mellettem?

    Kinn állok, a természetet nézem

    S közben emelkedik szívverésem. 

    Várom a vihart, pedig már nem vagy velem 

    A nehézségeket nélküled átvészelem.  

    Nehéz az élet a jelenléted nélkül

    de tudom, újra velem leszel végül. 

    A ház ablakából a természetet nézem

    Védve vagyok, mégis átjár a halálfélelem. 

    Várom a vihart, hogy újra lecsapjon

    De addig is tudd, hiányzol, nagyon.

    Érzem, a vihar már a közelben

    Én újra gyerek leszed öledben.

    A ház teraszán ülünk, a természetet nézzük

    És újra szeretni fogom veled félelmek nélkül. 

    A képeket Dracsay Zoltán készítette