Könyvajánló

Lukács Liza – Az éhes lélek gyógyítása

Túlsúly, evészavarok és kapcsolati problémák

Sziasztok!

Eddig még nem volt ilyen komolyabb témájú könyv a blogon, de remélem ehhez a feladathoz is felnőttem már és lesz, akinél célba talál a könyv 🙂 

Lukács Liza Az éhes lélek gyógyítása című könyvét azért kezdtem el olvasni, mert érintettnek éreztem magam a problémával. Kezdő pontként, hogy ezt jobban megismerjem és többet tudjak róla, választottam a könyvet és nagyon nagy szerencsém volt, hogy elsőre, de sikerült, egy jól megírt, információkkal teli és érthető kötetet választanom. 

Fülszöveg részlet:

Ez a könyv Neked szól, aki már hosszú ideje vívod harcodat a túlsúlyoddal vagy az evészavaroddal. Abban szeretnék segíteni, hogy az eddigi meddő próbálkozások után olyan útra léphess, amely valódi eredményekhez vezet. Nem kell erősebben küzdened vagy jobban akarnod. Nem kell más emberré válnod. Mindössze máshogy tekintened a problémára, mint eddig.

Nem mondom meg, mit tegyél, ehelyett arra biztatlak, hogy a könyvben felsorolt szempontok és példák segítségével próbálj rájönni, hogy a Te életedben vajon milyen célt szolgálhat a túlsúly, az anorexia vagy a bulimia. Ez az első lépés a tartós fogyás vagy a gyógyulás felé vezető úton.

„A kötet a színvonalas tudományosság és a meggyőző ismeretátadási képesség szép példája. A szerző alaposan körbejárja a problémakört, minden fontos területet sorra vesz, jó ajánlásokat fogalmaz meg, így a könyv hasznos önsegítő olvasmány – amelynek egyébként kifejezetten élvezetes a stílusa, nehéz letenni. Tisztafejű, okos terapeuta mélyreható tapasztalatai mutatkoznak meg a fejezetekben. Kitűnő, hiánypótló mű, amely remélhetőleg nagy siker lesz nem csupán az elhízottak és evészavarokban szenvedők, hanem a családtagok, érdeklődő laikusok, tanárok és segítő szakemberek körében is.” Prof. Dr. Túry Ferenc

Teljes fülszöveg: https://moly.hu/konyvek/lukacs-liza-az-ehes-lelek-gyogyitasa

A könyv olvasásával elég lassan haladtam, de nem is ajánlanám „daralálásra” , mert ez nem az a kategória, ahhoz, hogy megértsük, felfogjuk, ülepedjen bennünk érdemes mindig egy-egy rövidebb részt olvasni belőle esetleg jegyzetet írni. 

Nagyon egyszerűen és érthetően írja le a különböző evészavarokat, anorexia, bulimia és a túlevés problémáját is valamint a túlsúlyosok nehézségeit a fogyókúrákkal kapcsolatban. Példákat hoz páciensek által írt, mondott fiktív, de megalapozott részletekkel, amelyek még inkább segítenek az olvasónak rájönni, felismerni magát a problémát.

A legtöbb evészavaros személy „kitűnően” tudja titkolni, hogy épp nem eszik, hánytatja, vagy épp titkon tömi magát. A külső felek sokszor ebből nem is vesznek észre semmit, csak, hogy nagyon sovány, vagy túl kövér a beteg. 

Nehéz felismerni egy kívülállónak, hogy gond van, de még sokszor a betegnek magának is. Az anorexiás és bulimiás betegek nagy részénél, annyira torzul az énkép, hogy saját magukat nem látják reálisan, túl kövérnek titulálják magukat vagy nem elég jónak. 

A túlevéses betegek többsége pedig észre se veszi, hogy neki problémája van és beteg, hiszen „miért is baj ha időnként megjutalmazom magam egy kis finomsággal?” vagy épp túleszi magát az ember, „hiszen ez csak egy kis kaja, nem lesz tőle semmi bajom”. 

Közülük nem mind elhízott, tehát ez se egy egyértelmű jele a dolognak. És nem minden túlsúlyos ember evészavaros. 

De ugyan úgy probléma lehet a falásroham mindhárom betegség típusnál, hiszen egyenes út vezet a bűntudathoz, mely a beteget még inkább rossz irányba taszítja. 

Ezen betegségek szorosan összefüggnek a pszichés, önismereti problémákkal vagy egy-egy traumával. 

A könyv írója erre fektet hangsúlyt, rendkívül érthetően magyarázza el az egyes okokat, persze a teljes igénye nélkül, hiszen minden ember más és más. 

A kötet végén pedig megismerhetjük a pszichológia éhség nyolc típusát is és az egyes fejezetek végén kérdéseket kapunk, amelyek segíthetnek elgondolkodni az adott éhségtípuson és felismerni azt. 

Fontos leszögezni, hogy ezen betegségek, nagyon komolyak, még a túlevés is, ami talán a legalattomosabb módon lapít észrevétlenül akár tizen évig is, mire a beteg felfedezi magán, ha ez egyáltalán megtörténik, mert lehet hogy csak túlsúlyosként vagy a fel nem ismert evészavarral fogja leélni életét. 

A könyv nem megoldás ezen problémákra, csak egy támpont, egy információ bázis, amiből építkezhetünk, elindulhatunk. 

Lukács Liza többször is említi a könyvében, ezen betegségek komolyságát, a pszichés összefüggéseket. Erősen ajánlja terapeuta, pszichológus, szakember igénybevételét, mert aki ilyen problémával küzd, nagy eséllyel magától nem fog kilábalni belőle. 

Végig olvasva a könyvet, és saját tapasztalatból mondva, aki szintén küzd ezzel a betegséggel, aki ebben szenved ne szégyeljen segítséget kérni. Ha pedig hozzátartozód szenved benne, nyújts neki segítő kezed, támogasd, ne tégy szemrehányást és ne akard helyette megoldani ezt, mert ezzel mindenkinek saját maga kell megküzdenie. 

Nekem sokat segített a könyv, és egyértelmű hogy 5/5. 

Egy hozzászólás

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük